
Доктор економічних наук, завідуюча відділом державних фінансів «Growford Institute» Тетяна Богдан розповіла виданню «Коментарі», як українська влада (і не тільки вона) повинна реагувати на нинішню кризу, викликаний пандемій коронавируса і карантином.
“Як реагувати на поточну кризу?
Верховна Рада повинна, врешті решт, погодити і затвердити дієву програму стимулювання економіки.
Уряд має ретельно прораховувати наслідки своїх дій у площині “заборонити, закрити, обмежити, призупинити і т. д”. Будь-які з цих заходів повинні бути виправданими і передбачати ефективні компенсатори для бізнесу і населення.
Національний банк повинен стати дійсно “національним” і відмежуватися від інтересів міжнародних спекулянтів і зовнішніх агентів впливу. Поняття “монетарних стимулів” для економіки повинне бути наповнене реальним змістом і забезпечити доступність кредитних ресурсів для бізнесу.
Працездатним громадянам варто враховувати нову ситуацію на ринку праці (з високим рівнем безробіття і скороченням можливостей для трудової еміграції) та раціонально витрачати зароблені кошти. Особисті заощадження під час кризи закономірно знижуватимуться; а ті заощадження, що зможуть дозволити собі окремі категорії населення, найбільш доцільно інвестувати у реальні та валютні цінності.
В більш широкому контексті нинішня ситуація з поширенням пандемії і закриттям кордонів змушуватиме нас переосмислити концепцію “глобального дому” та більше зусиль/ ресурсів спрямовувати на розвиток української освіти і охорони здоров’я, українського виробництва найнеобхідніших товарів і послуг, сфер внутрішнього туризму і рекреації”.