Post Image

Під час дискусії учасники заходу обговорили можливість зниження ставки ПДВ та як створити умови для інклюзивного розвитку економіки України.

26 січня на базі платформи Ліга.net відбулась презентація дослідження поточних проблем і невідкладних завдань реформування податкової системи України.

«Наше дослідження показує, на скільки в Україні деформована економічна модель, адже податкова система – це відзеркалення економічної моделі держави. Але головне, що це дослідження дає змогу владі зрозуміти, який вплив ПДВ чинить на економіку. Ми пояснюємо, як можна мінімізувати негативний вплив ПДВ і які компенсатори можуть збалансувати бюджет», – наголосив засновник Growford Institute Віталій Ломакович. 

Директор з наукової роботи Growford Institute Тетяна Богдан пояснила цільову спрямованість дослідження. 

«Ми вважаємо, аби сприяти стійкому та інклюзивному економічному зростання система має відповідати деяким критеріям. Перше – це критерій ефективності: податкова система повинна якомога менше впливати на економічну поведінку платників податків. Наступний критерій – це критерій справедливості. Він означає якомога ширше охоплення кола платників податків, а також, за можливості, використання прогресивної шкали оподаткування особистих доходів. Третій критерій – це критерій простоти: платники податків повинні витрачати менше зусиль на обрахунок та сплату податків. Наступний критерій – критерій транспарентності, це доступність і зрозумілість інформації про податкові зобов’язання та податкові надходження. Також критерій гнучкості, або наявності автоматичних стабілізаторів, що дозволяє  сприяти макроекономічній стабільності. І останній – критерій адекватності, податкова система повинна надавати в розпорядження держави достатні ресурси для виконання ключових функцій», – наголосила вона. 

Автор дослідження, експерт Інституту, доктор економічних наук Костянтин Швабій пояснив, чому потрібно зменшити ставку ПДВ.

«В Україні потрібно зменшити ставку ПДВ з 20 до 15 відсотків. За нашими оцінками обсяги податкового розриву з ПДВ становлять близько 30 відсотків потенціальних податкових надходжень. Це приблизно 130 млрд. грн. в цінах 2019 року, які не надійшли до держбюджету. А незаконне бюджетне відшкодування з 2017 по 2019 рр. щороку в середньому становило 43 млрд. грн.», – пояснює Швабій

Експерт наголошує, що  зменшення ставки цього податку – захід не на боротьбу за наслідками, а на усунення причини проблем і негараздів, з ним пов’язаних

«Це унеможливлює подальшу практику схем формування фіктивного податкового кредиту, дозволяє збільшити фіскальну ефективність податку, руйнує вагоме джерело корупції в країні, зменшує податкове навантаження на пересічних платників податків та створює умови для відновлення економічного зростання», – зазначає Костянтин Швабій.