Post Image

Експерти в цілому підтримують приватизацію, але не всіх банків

Прийнята Верховною Радою Програма діяльності уряду, зокрема, передбачає зниження частки державних банків до 20%. Зараз цей показник в Україні становить більше 50%.

Якщо взяти до уваги дані Національного банку України (НБУ), згідно з якими обсяг проблемних кредитів у держбанках (без ПриватБанку) становить 49%, а в приватних та іноземних – 20,2%, то “приватник” здається кращим управлінцем. Але на питання, яка частка держави оптимальна в банківській системі, в економічній теорії немає чіткої відповіді.

“Поріг у 20% встановлений суб’єктивно. В економічній теорії немає такого. Як на мене, є думки роздержавити деякі банки, і вже під це підганяють обґрунтування, нормативно-правові акти”, – вважає директор Інституту фінансового контролінгу КНЕУ Олег Терещенко.

Виносячи політику за дужки, варто розібратися, яка структура власності в банківському секторі підходить саме Україні. Для цього сайт “Сегодня” звернувся до експертів.

Член ради Національного банку України Василь Фурман зазначає, що концентрація держави на 50% банківського ринку була радше вимушеною мірою, тим самим надалі приватизація закономірна.

“Згідно зі стратегією реформування держбанків, передбачено або повний продаж деяких державних банків, або частковий продаж – коли держава зберігає контрольний пакет акцій, а частина продається приватним інвесторам. Це нормальна практика, – зазначає Фурман. – Ефективність держбанків – це велике питання сьогодні”.

За його словами, приватизація спричинить не тільки оздоровлення фінсектора, але і допоможе уберегти бюджетні кошти.

“Входження приватних інвесторів дасть можливість зробити ці банки більш ефективними, більш прозорими, більш прибутковими. Тільки протягом п’яти років держава інвестувала в підтримку держбанків сотні мільярдів гривень, а це гроші платників податків”, – додав він.

На думку заввідділом держфінансів Growford Institute Тетяни Богдан, державні Ощадбанк і Укрексімбанк не вимагають зміни форми власності, в силу того, що “займають міцні позиції в нішах роздрібного фондування і кредитування зовнішньоекономічних операцій”. Інші ж держбанки повинні бути приватизовані.

“Такі банки як ПриватБанк і Укргазбанк, які рятувалися державою в кризу 2013-2017 рр. і отримали близько 170 млрд гривень державної підтримки, на мою думку, повинні поступово повертатися в приватну власність”, – вважає Богдан.

Експерт також звернула увагу на необхідність враховувати “глобальні виклики в банківському сегменті”, які диктують збереження держучасті в фінсекторі.

“Нещодавно Комісія з питань глобальних економічних трансформацій Інституту нового економічного мислення (Нью-Йорк) в складі Нобелівських лауреатів закликала світову громадськість і політичних діячів до формування диверсифікованих банківських систем із посиленням ролі державних банків. Такі системи повинні стати більш стійкими, інклюзивними і ефективними, а державні банки повинні відігравати помітну роль у справі фінансування інфраструктурних проектів, малих і середніх підприємств”, – зазначила Богдан.