Post Image

У січні-вересні 2021 року спостерігалося незначне зростання абсолютної суми капітальних видатків Зведеного бюджету України при зменшенні їх реального обсягу. У структурі видатків Зведеного бюджету частка капітальних видатків зменшилася з 8,1-8,2% загальної суми в 2019-2020 рр. до 7,4% у 2021 р. Мало місце і скорочення обсягу капітальних видатків бюджету відносно ВВП: з 2,9% у січні-вересні 2020 р. до 2,5% у січні-вересні 2021 р. При цьому скромні обсяги капітальних видатків все більшою мірою спрямовувалися на цілі дорожнього будівництва. Капітальні видатки Державного агентства автомобільних доріг, фінансовані з бюджету, за 9 місяців 2019 р. становили 37% суми капітальних видатків бюджету, в а в 2021 р. – 84% (див. рисунок). Такі пропорції розподілу капітальних видатків важко назвати обґрунтованими, з огляду на зношеність і застарілість мереж житлово-комунального господарства, недорозвиненість міського і залізничного транспорту, погану оснащеність медичних закладів, дефіцит об’єктів соціальної інфраструктури в сільській місцевості та містах-мільйонниках. 

Маючи частку бюджетних інвестицій у ВВП на рівні 2-2,5%, Україна суттєво відстає від інших країн з ринками, що формуються. Так середній показник інвестицій сектору загального державного управління в цих країнах у 2019 р. складав 3,4% ВВП, включаючи 5,5% ВВП у Албанії, 14% у Азербайджані, 6,9% у Грузії, 5,5% у Киргизії, 5% у Сербії та 4,6% ВВП в Узбекистані.

У пост-ковідному світі перед більшістю урядів постануть завдання підвищення якості державних інвестицій, їх спрямування на підвищення продуктивності економіки, прискорення переходу до цифрових технологій, запобігання змінам клімату та майбутнім пандеміям. Всі ці виклики і завдання формують необхідність збільшення обсягу і підвищення якості державних інвестицій в Україні.

Більш детально з результатами дослідження ви можете ознайомитися тут.