Post Image

Після завершення війни перед урядом України стоятиме безліч складних завдань, які потребуватимуть максимально швидкого вирішення. Одна з них – відродження економіки. Вже зараз західні партнери висловлюють готовність надати нам фінансову допомогу у повоєнному відновленні, але, як показує практика, навіть найщедріші транші можуть не мати належного ефекту без грамотного підходу та чіткого плану дій з боку влади.

Realist.online дізнавався, що необхідно для стабілізації економічної ситуації в післявоєнний період, і скільки часу це може зайняти.

Крім того, у березні експорт українських товарів суттєво скоротився через порушення логістики та руйнування виробничих потужностей, а імпорт – внаслідок зменшення внутрішнього попиту та складнощів з логістикою. На початку квітня 23% підприємств зупинили свою діяльність.

Тим не менш, у планах уряду – зробити все можливе, щоб мінімізувати втрати і утримати економіку на плаву до закінчення війни.

Для цього вже вжито наступних заходів:

 • Тимчасова фіксація обмінного курсу гривні
 • Зниження податків
 • Фіксація цін на житлово-комунальні послуги
 • Адміністративне регулювання цін на низку продуктів харчування та палива

План дій

Повоєнне відновлення економіки має починатися з побудови грамотної стратегії та визначення пріоритетних галузей, упевнена директор з наукової роботи Growford Institute Тетяна Богдан.

Експерт у сфері економіки окреслила основні напрямки для розвитку:

 • Відновлення фізичної інфраструктури та відновлення природного середовища
 • Реконструкція житлового фонду
 • Реабілітація постраждалих, відновлення соціальної інфраструктури та сфери соціальних послуг
 • Відродження промислового сектора, створення нових робочих місць та підтримка малих та середніх компаній
 • Створення виробничих потужностей та формування державних замовлень для посилення обороноздатності країни
 • Підвищення якості державного управління та посилення інститутів ринкової економіки

При цьому, за словами Тетяни Богдан, важливо дотримуватися певної послідовності вжитих заходів. На першому етапі (що триває від кількох місяців до одного року) основні зусилля повинні фокусуватися на відновленні інфраструктури, соціальних об’єктів та надання гуманітарної допомоги. Зокрема, ремонту та відновленню підлягають автодороги, мости, залізничні колії, вокзали, електричні мережі та підстанції, системи водопостачання та водовідведення, ферми та сільськогосподарські угіддя, житлові будинки, школи, лікарні, адміністративні будівлі.

На другому етапі, який триватиме кілька років, акцент зміщуватиметься на створення основ сталого економічного зростання за поступового зменшення масштабів рятувальних заходів. Зусилля зосереджуватимуться на створенні робочих місць та постійних джерел доходу, а також на формуванні сприятливого ділового клімату.

При розробці плану відновлення економіки значна увага повинна приділятися, по-перше, питанням кредитної підтримки та активізації приватних інвестицій у малі та середні компанії. Саме такий вектор забезпечить створення робочих місць для населення, включаючи мігрантів, що повертаються, і демобілізованих військовослужбовців, каже експерт.

По-друге, істотна частина міжнародної грантової та кредитної допомоги повинна прямувати на відновлення та модернізацію промислових підприємств, на технологічне оновлення виробничих процесів та технічні місії підприємців. Впровадження технологій, що відповідають європейським стандартам, дозволить підприємствам відновити свої позиції на ринку та інтегруватись у глобальні ланцюги створення вартості.

Стратегічно важливими для національної економіки в поствоєнний період є такі галузі промисловості:

 • Машинобудування (у частині обладнання для паливно-енергетичного комплексу, транспортного машинобудування та виробництва озброєнь)
 • Залізорудна та металургійна промисловість
 • Видобування нафти та газу
 • Нафтопереробка
 • Хімічна та фармацевтична промисловість

Для відродження та посилення цих галузей дуже важливо передбачити компоненти кредитного та пайового фінансування підприємств (як діючих та пошкоджених під час війни, так і нових).

Допомога бізнесу

Перебільшити втрати українського бізнесу за останні три роки складно. Перші збитки завдала пандемія. Через півтора роки, пристосувавшись до умов карантинних обмежень, підприємці зіштовхнулися з новим викликом – запровадження обов’язкових касових апаратів для ФОПів. Третій удар завдала війна.

Очевидно, що стимуляція розвитку бізнесу має бути одним із пріоритетних напрямків у процесі відновлення економіки. Особливу увагу слід приділити саме малому бізнесу, упевнений екс-секретар Кабінету Міністрів України, кандидат економічних наук Віктор Лисицький.

За його словами, країни з розвиненою економікою відрізняються, серед іншого, і потужною підтримкою “малюків”. Саме такий підхід дозволили Німеччині якнайшвидше відновитися після війни.

“Молодим, спритним і сучасним – їм легше виживати в кризові часи. Фірма з 30 таких “головастиків” підніметься набагато швидше, ніж компанія на 3000 співробітників. Вони здатні до швидкого розвитку та пошуку найбільш ефективних рішень, а це саме те, що нам зараз необхідно”, – каже Віктор Лисицький.

Крім того, за словами експерта, одним із козирів України є розвинена сфера цифрових технологій. На сьогоднішній день у вітчизняних компаніях працює близько 300 тисяч програмістів. Це не тільки породжує оптимізм у частині якісного розвитку малого бізнесу, а й свідчить про потужний інтелектуальний ресурс нації.

“Така кількість цифровиків здатна виробляти обсяг продукту, рівний у своїй важливості результатам роботи мільйона співробітників будь-якої іншої сфери. Це найпотужніший, найсучасніший і найперспективніший загін для відродження української економіки”, – упевнений Віктор Лисицький.

Водночас, допомога бізнесу має являти собою не лише великі фінансові вливання як-то кредитування, зниження податків або звільнення від сплати ЄСВ. Навпаки, за словами експерта у сфері економіки Ігоря Бураковського, відновлення економічної активності має стимулюватися на державному рівні у пріоритетному порядку.

Самі бізнесмени також повинні усвідомлювати, що держава потребує їхньої допомоги не менше, ніж вони її. І найкращою підмогою для ефективного відновлення та розвитку економіки стане активна робота спільними зусиллями.

“Бізнес повинен пам’ятати про необхідність сплати податків. У нас немає чарівної скриньки, з якої можна було б роздати всім гроші та сказати: “Працюйте”. Потрібно чітко розставити пріоритети та розуміти: якщо комусь виділяються кошти, то в іншу сферу їх йде менше, і там доведеться тимчасово затягнути паски. Це внесок на довгострокову перспективу”, – каже експерт.

Економіка – не лише про гроші

Говорячи про відновлення економіки, важливо розуміти, що крім безпосередньо фінансової частини питання є не менш важливі допоміжні галузі, які в середньостроковій перспективі також істотно вплинуть на благополуччя країни.

За словами професора кафедри економічної теорії Національного університету Києво-Могилянська Академія Ігоря Бураковського, одночасно з відбудовою будинків, відновленням логістики, реалізацією реформ та запуском ринку інвестицій необхідно займатися компенсацією втрат, які багатьом зараз не здаються очевидними. Зокрема йдеться про освіту.

“Два роки пандемії, а тепер і війна привели до того, що навчальний процес у школах та ВНЗ на сьогоднішній день фактично зведений до нуля. Зниження якості освіти у середньостроковій перспективі веде до низької якості трудових ресурсів або людського капіталу”, – каже Бураковський.

Експерт наголошує: наслідки проблем з освітою можуть бути непомітними тут і зараз, але вони неминуче гальмуватимуть економічний розвиток країни в цілому та знижуватимуть рівень благополуччя нового покоління.

Практика показує, що люди, які втрачають в якості освіти, у майбутньому мають менший дохід і як наслідок – меншу купівельну спроможність, яка у свою чергу уповільнює темпи економічного розвитку держави в цілому.

Ціна запитання

Повоєнне відновлення економіки є масштабним завданням, яке може коштувати від 500 млрд. дол. до 1 трлн. дол. США, каже директор з наукової роботи Growford Institute Тетяна Богдан.

За її словами, найбільш вагомими джерелами фінансування мають стати репарації від країни-агресора та допомога міжнародної спільноти.

“У формуванні пулу міжнародної допомоги ключову роль має відігравати Євросоюз, уряди країн-партнерів (США, Великобританії, Канади, Польщі, Швеції, Австралії, Чехії, Словаччини та ін.) та міжнародні інститути – Світовий банк, Міжнародний валютний фонд, Європейський інвестиційний банк, Європейський банк реконструкції та розвитку та інші”, – каже експерт.

Також Богдан упевнена: програму повоєнного відновлення України слід гармонізувати із завданнями членства в ЄС та забезпечити включення України до європейських програм передвводної підготовки. У зв’язку з цим постає завдання заміни або модифікації Угоди про асоціацію між Україною та ЄС.

Україна також має скористатися можливостями Інструменту допомоги перед введенням.

“Це спеціальний фонд ЄС, призначений для розвитку інститутів у країнах-кандидатах за зразком ЄС, активізації регіонального співробітництва, підвищення якості людського капіталу, розвитку транспортної інфраструктури, охорони навколишнього середовища та активізації механізмів економічного розвитку”, – пояснює експерт.

Скільки часу може знадобитися для повного відновлення української економіки, сьогодні не береться сказати ніхто. Багато залежатиме від того, як довго триватиме війна, і з якими втратами ми з неї вийдемо. Одне зрозуміло вже зараз: після перемоги над ворогом українцям доведеться набратися терпіння та мудрості у битві за свій добробут.