Post Image

За даними Державної служби статистики України в грудні 2019 р. загальний рівень цін споживчого ринку відносно попереднього місяця знизився на 0,2%, що є безпрецедентним явищем для цього місяця (граф. 1).

Помірне підвищення цін на окремі продукти харчування (молоко – 1,7%, яйця – 0,7%, овочі – 0,9%), алкогольні і тютюнові вироби (0,8%) та деякі послуги було повністю компенсоване за рахунок зниження цін на товари імпортного походження і тарифів на газ для населення (на 11,2%). Розрахунки свідчать, що дефляція у грудні відбулася б навіть за незмінності ціни на газ.

Загалом протягом 2019 р. ціни споживчого ринку зросли на 4,1%, тобто порівняно з попереднім роком (9,8%) рівень інфляції знизився більш ніж удвічі. Найбільш стрімке уповільнення річних темпів інфляції спостерігалося у вересні-грудні, що збігається у часі з періодом прискорення темпів ревальвації гривні (граф. 2).

Абсолютне зниження цін за підсумками року було зафіксоване за тими групами товарів, які мають переважно імпортне походження (граф. 3). Зокрема відбулося здешевлення палива на 8,2%, автомобілів – на 8,5%, одягу – на 2%, взуття – на 3%, побутової техніки – на 3,7%, аудіо, фото і комп’ютерної техніки (11,1%).

Зменшення вартості житлово-комунальних послуг загалом на 1,9% відбулося виключно за рахунок зниження тарифів на природний газ для населення на 28,7%. Натомість, усі інші тарифи (за винятком електроенергії) зазнали зростання: водопостачання за рік подорожчало на 12,7%, каналізація – на 12,2%, гаряча вода і опалення – на 14,4%, утримання будинків та прибудинкових територій – на 6,9%.

Найбільший внесок (2,1 проц. пункту) до загального рівня інфляції за рік забезпечило подорожчання продуктів харчування та безалкогольних напоїв на 4,8%. Хоча за деякими групами продовольства зростання цін було значно вищим: хліб і хлібопродукти подорожчали на 9,4%, молоко – на 7,4%, сир – на 7,7%, масло – на 7,8%, фрукти – на 18,8%.

Зазначений проінфляційний вплив був значною мірою компенсований за рахунок зниження цін на яйця на 14,6%, олію – на 1,4%, овочі – на 0,8%, а також уповільнення динаміки цін на м’ясо і м’ясопродукти (зросли на 3,3%). На окремих сегментах продовольчого ринку ціни знижувались під тиском пропозиції дешевшого імпорту.

Істотний вплив на рівень інфляції у напрямку зростання мало адміністративне підвищення цін на алкогольні і тютюнові вироби на 13% (внесок становив 1,2 п. п.). Відчутно зросла вартість транспортних (7,7%), амбулаторних (9,6%) і телефонних (20,3%) послуг, аудіо, фото і комп’ютерної техніки (освіти (13,5%) тощо.

Та попри подальше підвищення цін на окремі групи товарів і послуг загальна цінова кон’юнктура споживчого ринку наприкінці року набула виразних дезінфляційних (а подекуди й дефляційних) рис.

Основним чинником зниження темпів інфляції у 2019 р. була ревальвація гривні, поштовхом для якої став приплив спекулятивного капіталу нерезидентів на ринок ОВДП, спровокований жорсткою процентною політикою НБУ. За підсумками року гривня зміцнилась на 15% (граф. 2): якщо у грудні 2018 р. середньомісячний обмінний курс становив 27,79 грн/дол., то в грудні 2019 р. – 23,61 грн/дол.

Іншим важливим фактором уповільнення цінової динаміки було зниження світових цін на енергоносії. За підсумками 2019 р. вартість газу на німецькому хабі NCG знизилась на 47%. Ціна нафти Brent, зрісши протягом січня-квітня майже до 75 дол./барель, з травня по вересень мала низхідну динаміку і після деякої корекції у ІV кварталі закінчила рік на рівні 66 дол./барель. Зазначені процеси через зниження цін на пальне і тарифів на газ, а також сприяючи ревальвації гривні, спричинили відчутний антиінфляційний ефект.

Визначальний вплив цих факторів на уповільнення споживчої інфляції визнає також і Національний банк, проте (в особі Правління) уникає відповідальності за курсову динаміку.

Така позиція може бути обумовлена тим, що, окрім зниження темпів споживчої інфляції, ревальвація гривні має й серйозні негативні наслідки. Зміцнення обмінного курсу, разом з погіршенням цінової кон’юнктури на зовнішніх сировинних ринках, призвело до дефляції цін виробників та скорочення виробництва у промисловості.

За підсумками 2019 р. ціни виробників промислової продукції знизились на 7,4%, що є безпрецедентним явищем. Зокрема у добувній промисловості ціни за рік знизились на 22,8%, переробній – на 5,7%, постачанні електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря – на 5,6%.

Скорочення промислового виробництва у січні-листопаді 2019 р. (порівняно з відповідним періодом попереднього року) становило 1,2%. Зокрема, у листопаді (порівняно з листопадом минулого року) обсяги виробництва впали на 7,5%!

Рада НБУ визнала діяльність Правління НБУ у частині формування та реалізації валютно-курсової політики неефективною та такою, що не відповідає викликам сучасного розвитку України (рішення від 05.12.2019 р. № 49-рд).

Крім того, Рада НБУ визнала, що Правління НБУ, проводячи жорстку монетарну політику у 2019 р., не забезпечило в межах своїх повноважень підтримання стійких темпів економічного зростання та відновлення кредитування економіки (рішення від 17.12.2019 р. № 50-рд).

За умови збереження поточних тенденцій та незмінності характеру монетарної політики НБУ (включно з валютно-курсовою політикою) економіка ризикує потрапити у пастку не лише промислової, але й споживчої дефляції.

І для її подолання знадобляться значно складніші рішення, ніж анонсоване зниження облікової ставки до 8% у 2020 р.