Post Image

За даними Державної служби статистики України у жовтні 2019 р. загальний рівень цін споживчого ринку відносно попереднього місяця зріс на 0,7% (у вересні – також на 0,7%). За 10 місяців з початку року ціни зросли на 4,2%.

Найбільший вплив на місячний рівень інфляції у жовтні мало підвищення цін на продукти харчування та безалкогольні напої на 0,9% (внесок становив 0,4 проц. пункту). Зокрема овочі за місяць подорожчали на 4,6% (внаслідок неврожаю картоплі), яйця – на 9,6% тощо.
Підвищення цін за категорією «зв’язок» на 4,2% (граф. 1) було наслідком запуску з 1 жовтня нових тарифів мобільним оператором «Київстар».

Здешевлення житлово-комунальних послуг загалом на 0,4% було зумовлено виключно зниженням тарифів на природний газ на 4,3%. Тоді як усі інші послуги (окрім електроенергії) помірно подорожчали. Зниження цін за категорією «транспорт» відбулося внаслідок здешевлення послуг залізничного пасажирського транспорту на 5,3% і палива на 0,1%.

Річний рівень інфляції (місяць до відповідного місяця попереднього року) у жовтні знизився до 6,5% з 7,5% у вересні. З початку року темпи інфляції уповільнились на 3,3 п. п. (граф. 2).

До зниження темпів інфляції призвели такі фактори:
 ревальвація гривні внаслідок припливу спекулятивного капіталу для вкладення в ОВДП. Починаючи з липня річні темпи девальвації перебувають у зоні від’ємних значень (граф. 2), тобто відбувається зміцнення гривні;

 зниження світових цін на енергоносії: станом на кінець жовтня ціна нафти Brent у річному вимірі знизилась на 15%, вартість газу на німецькому хабі NCG – на 56%;

 стрімке зниження темпів приросту цін виробників. У жовтні річні темпи приросту цін виробників становили 0,2% порівняно з 14,2% на початок року (граф. 2). Зокрема у добувній промисловості ціни за плинний рік знизились на 12,7%, переробній – на 4,6% і лише у постачанні електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря зросли на 15,3% (внаслідок запровадження ринку електроенергії у липні). Зниження цін у добувній і переробній промисловості, з одного боку, було зумовлено погіршенням цінової кон’юнктури на сировинних ринках, а з іншого – стагнацією промислового виробництва, зокрема внаслідок фактичної відсутності кредитування.

Визначальним фактором для цінової кон’юнктури споживчого ринку у найближчому майбутньому залишатиметься ситуація на валютному ринку. За умови збереження відносної курсової стабільності рівень інфляції за підсумками 2019 р. може бути близьким до прогнозу НБУ (6,3%).