Post Image

За даними Державної служби статистики України у листопаді 2019 р. загальний рівень цін споживчого ринку відносно попереднього місяця зріс лише на 0,1% (у вересні і жовтні місячні темпи інфляції становили 0,7%). За 11 місяців з початку року ціни зросли на 4,3%.

Найбільший вплив на місячний рівень інфляції у листопаді мало подорожчання житлово-комунальних послуг загалом на 2,8%, яке практично повністю було зумовлене підвищенням тарифів на природний газ для населення на 12,7%. Попри це вартість газу залишається на 19,7% нижчою від рівня початку року, оскільки протягом травня-жовтня тарифи на газ знизились на 28,8%.

Помірний вплив на місячний рівень інфляції у напрямку зростання мало підвищення цін на алкогольні і тютюнові вироби на 0,8% (за рахунок подорожчання цигарок на 1,6%), охорону здоров’я – на 0,3% (за рахунок підвищення вартості амбулаторних послуг на 0,8%), а також групу «різні товари і послуги» – на 1,5%.

Вищезазначений проінфляційний вплив був майже повністю компенсований за рахунок зниження цін на товари імпортного походження (внаслідок ревальвації гривні) та деяких інших кон’юнктурних чинників.

Ціни на продукти харчування та безалкогольні напої знизились на 0,2%. Зокрема фрукти за місяць подешевшали на 4,4%, риба – на 0,7%, цукор – на 2,5% (сезонний фактор) тощо.

Зниження цін на м’ясо і м’ясопродукти на 1% (стосувалося передусім свинини) мало кон’юнктурний характер і суперечило динаміці світових цін на цю продукцію. У листопаді індекс цін на м’ясо FAO зріс на 4,6%, що є найбільшим місячним приростом з травня 2009 року.

Крім продовольчих товарів подешевшали також одяг і взуття на 1,4%, транспорт – на 0,3% (за рахунок зниження цін на автомобілі на 2,1%), зв’язок – на 0,2% тощо (граф. 1).

Річний рівень інфляції (місяць до відповідного місяця попереднього року) у листопаді знизився до 5,1% з 6,5% у жовтні.

З початку року темпи інфляції уповільнились на 4,7 проц. п., тобто майже вдвічі (граф. 2).

До зниження темпів інфляції у 2019 р. призвели такі фактори:

  • ревальвація гривні внаслідок припливу спекулятивного капіталу для вкладення в ОВДП. Починаючи з липня річні темпи девальвації перебувають у зоні від’ємних значень (граф. 2), тобто відбувається зміцнення гривні.
  • зниження світових цін на енергоносії. Ціни на газ на європейському ринку знижувались з кінця вересня 2018 р. до початку вересня 2019 р. Попри істотну корекцію протягом листопада вартість газу на німецькому хабі NCG на початок грудня була на 35% нижчою, ніж торік.
  • стрімке зниження темпів приросту цін виробників. У листопаді 2019 р. річні темпи приросту цін виробників потрапили у зону від’ємних значень і становили «мінус» 4,5% (граф. 2), що є найнижчим значенням цього показника за всю історію спостережень!

У річному вимірі гривня зміцнилась на 12,8%: якщо у листопаді 2018 р. середньомісячний обмінний курс становив 27,93 грн/дол., то у листопаді 2019 р. – 24,37 грн/дол.

Слід зазначити, що Рада НБУ визнала діяльність Правління НБУ у частині формування та реалізації валютно-курсової політики неефективною та такою, що не відповідає викликам сучасного розвитку України;

Ціна нафти Brent на початок грудня становила 61 дол./барель, що практично дорівнює значенню на відповідну дату минулого року;

Зокрема у добувній промисловості ціни за плинний рік знизились на 17,2%, переробній – на 6% і лише у постачанні електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря зросли на 3% (внаслідок запровадження ринку електроенергії у липні).

Зниження цін у добувній і переробній промисловості, з одного боку, було зумовлено погіршенням цінової кон’юнктури на зовнішніх сировинних ринках, а з іншого – стало логічною відповіддю на скорочення промислового виробництва.

Визначальним фактором для цінової кон’юнктури споживчого ринку у найближчому майбутньому залишатиметься ситуація на валютному ринку.

За умови збереження поточних тенденцій рівень інфляції за підсумками 2019 р. може бути близьким до його листопадового значення.