
8 вересня відбулося чергове засідання Правління НБУ з питань монетарної політики, за підсумками якого було оголошено про збереження облікової ставки на рівні 25%.
“Такий рівень облікової ставки за поточних умов є достатнім для збереження курсової стабільності та керованості інфляційними процесами” – йдеться в пресрелізі НБУ.
Втім, це не стало несподіванкою – саме такого рішення НБУ (збереження облікової ставки на поточному рівні) очікувала більшість опитаних банків та експертів.
Дещо більше невизначеності було у питанні обмінного курсу: чи не вдасться Нацбанк до нової “корекції” офіційного курсу, враховуючи той факт, що курс готівкового ринку наближається до позначки 42 грн/дол?
На провокаційне запитання щодо перспектив наступного перегляду офіційного курсу, поставлене під час пресбрифінгу, заступник Голови НБУ Сергій Ніколайчук відповів дослівно так:
“Можу вас запевнити, що наразі ми точно не бачимо підстав для перегляду офіційного курсу. Національний банк має достатньо можливостей для того, щоб забезпечувати фіксацію курсу на поточному рівні”.
Хочеться вірити, що цього разу запевнення пана Ніколайчука мають під собою вагоміше підґрунтя, ніж попередні обіцянки тримати офіційний курс на рівні 29,25 грн/дол до кінця воєнного стану.
Не дивно, що Національний банк досі губиться в поясненнях того, що зробив з офіційним курсом у липні (так звана корекція). Обидва заступники Голови НБУ, присутні на пресбрифінгу, для позначення того загадкового кроку використали не менш загадкове слово “переприв’язка”.
Проте, найбільшою інтригою останнього засідання Правління НБУ з питань монетарної політики залишається характер заходів, які Нацбанк планує застосувати для посилення дієвості своєї монетарної політики.
Цитата з пресрелізу: “Національний банк опрацьовує заходи для посилення монетарної трансмісії та мінімізації негативного впливу від емісійного фінансування бюджету на інфляцію та валютний ринок”.
“Дизайн” монетарної політики (конфігурація ставок за активними і пасивними операціями НБУ), враховуючи рівень облікової ставки, вже є жорстким і фактично не залишає поля для маневру.
Крім того, зі слів заступника Голови НБУ Юрія Гелетія ми знаємо, що Нацбанк наразі не планує підвищувати нормативи обов’язкового резервування.
На прохання Bloomberg уточнити, які саме заходи для покращення монетарної трансмісії планує застосувати НБУ, пан Гелетій відповів, що “ми не будемо розкривати всі свої карти”.
І продовжив: “Для нас важливим буде функціонування вторинного ринку. Дивимся на ситуацію на первинному ринку і після цього будемо вживати заходів. (…) Якщо ми не побачимо належного рівня заходів для цілей монетарної трансмісії, тоді ми будемо зобов’язані діяти”.
Виходячи з цих натяків, можна припустити, що їхнім справжнім адресатом є Мінфін, а самі анонсовані заходи можуть стосуватися виходу Нацбанку на вторинний ринок ОВДП.
За місяць після відновлення роботи фондового ринку обсяги торгів державними облігаціями залишаються невеликими, а ринкова дохідність ОВДП, з терміном погашення через рік, коливається в районі 18%.
Це, вочевидь, не дуже узгоджується з бажанням НБУ підвищити дохідність ОВДП на первинному ринку до рівня облікової ставки.
12 вересня Національний банк відновлює публікацію кривої безкупонної дохідності ОВДП, яка була припинена з початком повномасштабної війни. Взявши до уваги нездоланне бажання Нацбанку змусити Мінфін до підвищення ставок за державними облігаціями на первинному ринку, не можна виключати, що регулятор може докласти зусиль до того, щоб ця крива мала бажану для нього траєкторію.
Якщо НБУ, не змигнувши оком, друкує щомісяця 3-4 млрд грн для виплати банкам процентів за депозитними сертифікатами, то ніщо не заважатиме йому вийти на вторинний ринок з продажем ОВДП з власного портфеля за демпінговими цінами. Щоб створити бажані орієнтири для дохідності ОВДП на первинному ринку.
Як бонус, буде стерилізовано певний обсяг ліквідності, що допоможе Нацбанку позиціонувати зазначені дії як антиінфляційні.
Якщо вищевикладені припущення правильні, то не дивно, що Національний банк “не розкриває карти”. Бо такі дії складно було б назвати дружніми щодо країни у стані війни.
Ще одна інтрига стосується не суті монетарної політики, а форми її реалізації. Попри те, що питання монетарної політики належать до сфери управління заступника Голови НБУ Сергія Ніколайчука, пресбрифінг 8 вересня став справжнім бенефісом його колеги Юрія Гелетія. З чого б це?..
Михайло Джус завідувач відділу грошових ринків Growford Institute
Джерело: https://biz.censor.net/m3366562