Post Image

Спалахи нових штамів коронавірусу та збільшення кількості жертв пандемії перешкоджають нормальному відновленню світової економіки. Після падіння світового ВВП на 3,1% у 2020 р. МВФ прогнозує його відновлення у 2021 р. із темпом 5,9%. При цьому реальний ВВП розвинутих країн має зрости в поточному році на 5,2%, а країн, що розвиваються, і з ринками, що формуються – на 6,4%. У 2022 р. темпи зростання світової економіки уповільняться, але будуть доволі значними – 4,9% (відповідно до прогнозу МВФ від жовтня 2021).

Занепокоєння світової спільноти викликають суттєві розбіжності економічних перспектив у різних групах країн. Такі розбіжності більшість експертів пов’язують з різними можливостями застосування стимулюючої фіскальної та монетарної політики, а також з різною доступністю вакцин від COVID-19 у розвинутих країнах і країнах, що розвиваються. Станом на кінець вересня 2021 р. близько 60% населення розвинутих країн вже пройшли повний курс вакцинації, в той час як 96% населення країн з низькими доходами – не вакциновано. 

В Україні падіння реального ВВП у 2020 році (на 4%) було не таким глибоким як у розвинутих країнах (-4,5%). Але й відновлення економіки в 2021 р. в Україні буде більш кволим, ніж у розвинутих країнах: 3,5% зростання реального ВВП в Україні проти 5,2% у розвинутих країнах. Відносно показників країн з ринками, що формуються, і середніми доходами ситуація в Україні виглядає ще більш тривожною: в 2020 р. українські темпи падіння на 1,9 в.п. ВВП перевищували середній темп, а в 2021 р. темпи зростання в Україні на 2,9 в.п. ВВП відставатимуть від середнього показника. Головними причинами таких розбіжностей є слабка підтримка національної економіки фіскальними та монетарними стимулами під час пандемії, непрофесійне державне управління в багатьох сферах суспільного життя, залежність економіки від імпорту енергоносіїв при кратному зростанні їх вартості,  а також триваючий військовий конфлікт на східному кордоні країни.