Post Image

Помітив, що напередодні нового року це питання стало актуальним для багатьох, хто хотів би покращити своє фінансове становище. Особливо враховуючи, в який непростий економічний час ми живемо. Тому я вирішив поділитися своїми порадами.

В Україні є три основні напрямки інвестування – нерухомість, депозити та ОВДП.

З нерухомістю все зрозуміло: цей ринок завжди буде на плаву, враховуючи попит на оренду житла. Це дійсно найвигідніша інвестиція в українських реаліях. Тому що для українців завжди було важливим мати власне житло. І ми довіряємо тим активам, які можемо, грубо кажучи, помацати. Це такий нюанс нашої ментальності.

Щодо депозитів, то тут ситуація складніша. У наших громадян досі існує висока недовіра до банківської системи, суспільство сильно постраждало від банкопаду, втративши значні вкладені суми. Та насправді, обсяг депозитів зростає. Незважаючи на те, що процентний дохід є предметом оподаткування.

Третій варіант – ОВДП. За останній час ринок ОВДП для фізичних осіб трохи пожвавився. Якби Уряд зробив ще привабливіші ставки, зокрема на валютні ОВДП, то з’явився би більший інтерес. Тому що ставки для іноземних інвесторів у 2 рази вищі, ніж для внутрішніх. Якщо зовні залучаємо під 6-7% річних, то всередині країни розміщуємо під 3% річних. Для інвестора, який має $50-100 тис. доларів такі інвестиції будуть невиправдані. Я досі не розумію, чому влада не заохочує своїх внутрішніх інвесторів.

Звісно, ви ще можете пригадати про вкладання грошей у різноманітні стартапи. Якщо знайти дійсно перспективний проєкт, то в майбутньому це принесе значний дохід. Але, до прикладу, мені було б цікаво придбати акції розвинених компаній, які вже успішно існують в Україні – Розетка, Нова пошта тощо. Та я не можу цього зробити, тому що у нас просто не існує ринку капіталу. Це в той час, коли українці можуть без перешкод придбати акції американського Амазону, у своїй країні про таке можна лише мріяти. Тому і маємо вузьке коло для інвестицій. Будемо сподіватися, що в наступному році ми побачимо серйозні зрушення в цьому напрямі.

Засновник і голова правління Growford Institute Віталій Ломакович.