Post Image

За підсумками 2021 року ціни виробників промислової продукції зросли на 62,2% (грудень до грудня), у тому числі в межах України – на 74,2%, за межі України – на 24,5%.Прискорення динаміки агрегованого індексу цін виробників у ІV кварталі було спровоковане безпрецедентним зростанням цін на газ: річний темп приросту цін у постачанні електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря у грудні 2021 року сягнув 185,4% (зростання цін майже втричі).

Саме цей фактор визначальним чином формуватиме інфляційну та загалом економічну кон’юнктуру 2022 року.Заступниця директора Департаменту монетарної політики та економічного аналізу НБУ Ольга Погарська у своїй недавній колонці зазначила, що, згідно з розрахунками Національного банку, збільшення ІЦВ на 10% зумовлює близько 1% приросту ІСЦ.

З цього випливає, що у 2022 році фактор зростання цін виробників має забезпечити додаткових 6 відсоткових пунктів споживчої інфляції. Без відповіді залишається принципове запитання: як з такою інфляцією можна боротися шляхом підвищення облікової ставки?