Post Image

Комітет презентував   дослідження   «Стратегічні орієнтири поглиблення торговельно — економічних відносин України з країнами Європейського Союзу в умовах дії «Угоди про асоціацію».

До обговорення документу долучилися  віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції  Ольга Стефанишина, заступники міністра економіки Тарас Качка та Михайло Лев,  посол королівства Данія Олє Егберг Міккельсен, представники промислових, виробничих та транспортних асоціацій.  

Доктор економічних наук, директор з наукової роботи «Growford Institute»  Тетяна Богдан зазначила: «Асиметричний характер Угоди про асоціацію в частині торгівлі послугами не дозволяє Україні розраховувати на суттєве збільшення експорту послуг до ЄС. По-перше, в діючій редакції УА в додатках XVI-A і XVI-D викладені застереження, які обмежують режим найбільшого сприяння або національний режим для постачальників послуг з України на ринку ЄС в частині заснування підприємницької діяльності. Таких застережень або виключень з боку ЄС відносно українських компаній налічується 105, а з боку України лише 21

По-друге, ще одна група порушень режиму вільної торгівлі стосується регулювання транскордонного надання послуг із території України на територію ЄС без участі постачальника в країні-імпортері. У додатку XVI-В відображено 190 виключень з боку ЄС  для вільного надання послуг українськими компаніями, і лише 27виключень з боку України відносно компаній ЄС».

Богдан додала, що зазначені проблемні питання потребують обов’язкового коригування в процесі перегляду Угоди у напрямку становлення рівноправних відносин між торговельними партнерами та усунення штучних перешкод для збільшення експорту українських послуг на ринок ЄС.

«Зокрема, слід максимального скоротити наявні обмеження, відображені в Додатку XVI до УА і домагатися становлення режиму найбільшого сприяння для імпорту більшості послуг, як на ринок ЄС, так і на український ринок, за виключенням послуг, пов’язаних з національною безпекою і обороною», – пояснила директор з наукової роботи «Growford Institute».

За підсумками обговорення «Growford Institute» надіслав на розгляд Комітету Верховної Ради з питань економічної політики «Пропозиції щодо перегляду Угоди про асоціацію між Україною та ЄС у частині торгівлі послугами».