СТАН ГРОШОВОЇ СФЕРИ В УКРАЇНІ у 2022 році
ВСТУП
Неспровокована агресія РФ проти України завдала українському суспільству та економіці величезної шкоди: тисячі загиблих і поранених, мільйони мігрантів, зруйновані міста і критична інфраструктура, падіння доходів населення і зростання безробіття.
Потужного удару зазнали державні фінанси: різке падіння доходів і значне зростання витрат (передусім на оборону і соціальну допомогу) призвели до безпрецедентного збільшення дефіциту бюджету.
Під значним тиском опинилися національна валюта і банківська система. Національний банк зреагував практично миттєво: у перший день повномасштабного вторгнення було зафіксовано обмінний курс, тимчасово призупинено роботу валютного ринку, запроваджено мораторій на здійснення транскордонних платежів (з окремими винятками) та деякі інші валютні обмеження.
Водночас, Національному банку вдалося забезпечити безперебійну роботу банків та системи електронних платежів, банки отримали необхідне рефінансування, а банкомати поповнювались готівкою. При цьому, не було застосовано жодних обмежень на безготівкові розрахунки. За допомогою зазначених заходів панічні настрої були швидко приборкані.
З метою фінансування критичних видатків уряду Національний банк вдався до купівлі військових облігацій на первинному ринку. Тобто, протягом перших місяців повномасштабної війни дії НБУ цілком відповідали потребам країни у війні.
Проте, на початку червня Національний банк несподівано заявив, що «зміна споживчої та економічної поведінки бізнесу та населення потребує повернення до ринкових засад управління фінансовою системою», і підвищив облікову ставку з 10% до 25%.
Зазначений крок не справив бажаного впливу на інфляцію та девальвацію, проте фактично заблокував можливість уряду залучати кошти на внутрішньому ринку і в такий спосіб стимулював емісійне фінансування бюджету. У підсумку, посилення жорсткості процентної політики НБУ призвело до істотного зростання ставок за військовими облігаціями, а отже ускладнило фінансування воєнних видатків.
Аналітичний огляд допоможе в деталях оцінити ефективність монетарної політики НБУ та сформувати комплексне уявлення про стан грошової сфери у 2022 році.