Сподівання на швидке відновлення української економіки у 2021 році виявилися марними. Карантинні обмеження і «провал» кампанії з вакцинації населення на тлі мінімальної державної підтримки призвели до подальшого падіння економіки.
Згідно з оцінками Мінекономіки, у січні – лютому 2021 р. порівняно з відповідним періодом попереднього року реальний ВВП скоротився на 2,8%. Падіння було зафіксоване у більшості базових галузей економіки (промисловість, сільське господарство, будівництво, транспорт), крім роздрібної торгівлі, оборот якої у І кварталі (порівняно з І кварталом 2020 р.) збільшився на 7,5%.
Попри це, МВФ у квітневому випуску «World Economic Outlook», в контексті перегляду перспектив зростання світової економіки, поліпшив прогноз зростання ВВП України у 2021 р. з 3% до 4%. Світовий банк також збільшив прогноз зростання української економіки у 2021 р. з 3% до 3,8%. Офіційний урядовий прогноз, закладений у розрахунки бюджету, передбачає зростання реального ВВП на 4,6%.
Водночас, Національний банк України у квітні переглянув власний прогноз зростання ВВП у 2021 р. з 4,2% до 3,8%, обґрунтувавши це втратами, пов’язаними з посиленням і продовженням карантинних обмежень. Головним рушієм зростання, згідно з прогнозом НБУ, повинен стати споживчий попит. Проте, дії самого Національного банку спрямовані не на стимулювання, а на обмеження попиту.
Окрім недостатнього пом’якшення монетарних умов у 2020 р., на початку березня НБУ розпочав новий цикл підвищення облікової ставки. Формальним приводом для посилення жорсткості монетарної політики стало прискорення темпів споживчої інфляції, яке, однак, мало переважно немонетарний характер
Аналітичний огляд допоможе сформувати комплексне уявлення про стан грошової сфери, а також дати незалежну оцінку ефективності монетарної політики НБУ та її відповідності ситуації, в якій перебуває українська економіка.