Post Image

“Growford Institute” здійснив переклад і видання книги Едеіра Тернера «Між боргом і дияволом: гроші, кредит і реформування глобальних фінансів».

У книзі автор пропонує комплексне бачення механізмів розгортання фінансових криз і аналізує поточні провали фінансових ринків. Диференціює вплив кредитної активності банків та економічний розвиток в залежності від цільової спрямованості кредитів та секторної належності позичальників. Розкриває переваги і недоліки міжнародного руху капіталів та інституційні вади конструкції євро-зони. Особливу увагу в роботі приділено дослідженню різних каналів грошової пропозиції та спростуванню міфів щодо монетарного фінансування бюджетних дефіцитів.

Е. Тернер справедливо вказує на те, що в сучасних умовах органи макроекономічного регулювання мають у своєму розпорядженні два основні важелі для збільшення внутрішнього попиту або генерування нової купівельної спроможності в економіці: 1) кредитна емісія грошей приватними банками і нарощування їх кредитних портфелів; 2) грошова емісія центрального банку та її спрямування на покриття бюджетного дефіциту.

Монетарне фінансування бюджетних дефіцитів може бути небезпечним, якщо Уряди використовують його в надмірних обсягах, – зазначає Е. Тернер. Але альтернативний шлях збільшення внутрішнього попиту – необмежене зростання приватного кредитування – також є небезпечним, оскільки вільні фінансові ринки без адекватного регулювання схильні до неефективного розподілу наданих кредитів і формування надмірних кредитних портфелів. Це призводить до циклів кредитних бумів і колапсів, боргових навісів і посткризової рецесії.

Передкризова ортодоксальна економічна теорія пропагувала тотальну анафему монетарного фінансування бюджетного дефіциту при вкрай ліберальному ставленні до акумулювання банківських кредитів (більша частина яких мала непродуктивний характер). Майбутня політика, аргументує Е. Тернер, повинна була б поєднувати більш жорсткий контроль за кількістю та якістю приватного кредитування з дисциплінованим використанням грошової емісії для покриття бюджетного дефіциту.

Вдаючись до метафор, автор книги порівнює монетарне фінансування бюджетних дефіцитів з отруйними і сильнодіючими ліками, які при правильному застосуванні у невеликих дозах можуть вилікувати певні хвороби, але у разі передозування – стають фатальними. Німецький банкір Й. Вайдман для недопущення фатальних наслідків пропонував закрити пляшечку з ліками на ключ і викинути його. Е. Тернер обґрунтовує, що такий підхід не можна вважати виправданим, оскільки є можливість побудови інституційних механізмів, які покладатимуть належні обмеження на монетарне фінансування дефіцитів. Крім того, альтернативний засіб підтримки сукупного попиту (через нарощування приватних кредитів) є більш небезпечним і недосконалим. Тому теоретики і практики макро-фінансового регулювання стоять перед необхідністю пошуку оптимальних співвідношень між двома потенційно небезпечними важелями.

«В Україні у строгій відповідності з ортодоксальною теорією, не зважаючи на уроки глобальної фінансової кризи та ігноруючи поточну практику подолання наслідків пандемії в більшості країн світу, Національний банк покладається виключно на зовнішній та банківський канали нарощування грошової пропозиції», – зазначає директор з наукової роботи «Growford Institute» Тетяна Богдан. Більше того, операції НБУ з державними цінними паперами в українських реаліях стали чинником демонетизації економіки. Так, щороку через погашення Урядом ОВДП Національному банку і нульові вкладення НБУ в придбання ОВДП з обігу вилучається понад 12 млрд грн. І це в той час, коли в багатьох країнах з ринками, що формуються, центральні банки розпочали масштабні програми «кількісного пом’якшення», а обсяги викупу державних облігацій з ринку досягли 6% ВВП на Філіппінах, 5% у Польщі, 2% ВВП в Угорщині, Таїланді, Індії, Колумбії та Чилі.

«Така аномальна ситуація потребує критичного переосмислення на основі врахуванням надбань сучасної економічної думки, позитивного досвіду антикризового регулювання в інших країнах світу, а також посилення механізмів підзвітності і відповідальності НБУ за результати своєї діяльності», – вказує Тетяна Богдан.

Презентація книги Е. Тернера «Між боргом і дияволом: гроші, кредит і реформування глобальних фінансів» за участі автора пройде в онлайн-форматі на youtube-каналі LB.TV 8 грудня об 11.00 (cutt.ly/rhcJtt7).

Друкований примірник книги бажаючі можуть придбати у видавництві «Апріорі» за посиланням: cutt.ly/VhcJuFw.